A wooden block is 2.2m on each side and .4m thick. The density of the wood is 57
ID: 1471426 • Letter: A
Question
A wooden block is 2.2m on each side and .4m thick. The density of the wood is 575kg/m^3. How high does the block float above the water?(assume the density if water is1000kg/m^3) .05 .17 .25 .32 .36 What is the maximum number if birds, each weighing 5N, that can stand on this piece if wood without any of them getting their feet wet? 225 940 1612 1965 2210 A wooden block is 2.2m on each side and .4m thick. The density of the wood is 575kg/m^3. How high does the block float above the water?(assume the density if water is1000kg/m^3) .05 .17 .25 .32 .36 What is the maximum number if birds, each weighing 5N, that can stand on this piece if wood without any of them getting their feet wet? 225 940 1612 1965 2210 .05 .17 .25 .32 .36 What is the maximum number if birds, each weighing 5N, that can stand on this piece if wood without any of them getting their feet wet? 225 940 1612 1965 2210Explanation / Answer
1) 0.17
volume of the wodden block, V_block = 2.2^2*0.4
= 1.936 m^3
mass of the block, m = Volume*density
= 1.936*575
= 1113.2 kg
in the equilibrium, net force on wooden block = 0
B - m*g = 0 (here B is buoyant force)
B = m*g
weight of dispaced water = m*g
rho_water*V_submerged*g = m*g
rho_waterV_submerged = m
V_suberged = m/rho_water
2.2^2*h_submerged = m/rho_water
h_submerged = 1113.2/(1000*2.2^2)
= 0.23 m
so, height of the block above the water = 0.4 - 0.23
= 0.17 m <<<<<<<<<<-------------Answer
2) 1612
Apply, N*w_bird = rho_water*V_remainigpart*g
N = rho_water*V_remainigpart*g/W_bird
= 1000*2.2^2*0.17*9.8/5
= 1612 <<<<<<<<<<-------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.