You are going to wash the skylights in your kitchen. The skylights are 8.4 m abo
ID: 1471928 • Letter: Y
Question
You are going to wash the skylights in your kitchen. The skylights are 8.4 m above the ground. You connect two garden hoses together-a 0.80-cm-radius hose to a 1.0-cm-radius hose. The smaller hose is held on the roof of the house and the wider hose is attached to the faucet on the ground. The pressure at the opening of the smaller hose is 1 atm, and you want the water to have the speed of 6.2 m/s .
1. What should be the speed at ground level in the large hose?
2. What should be the pressure at ground level in the large hose?
Explanation / Answer
radius r1 = 0.8 cm = 0.008 m
radius = r2 = 1 cm = 0.01 m
v1 = 6.2 m/s
p1 = 1 atm
h1 = 8.4 m
h2 = 0
1)
from equation of continuity
A1*v1 = A1*v2
A1 = pi*r1^2
A2 = pi*r2^2
r1^2*v1 = r2^2*v2
0.008^2*6.2 = 0.01^2*v2
v2 = 3.968 m/s
-------------
2)
from Bernoillis theorem
P1 + 0.5*rho*v1^2 + rho*g*h1 = P2 + 0.5*rho*v2^2 + rho*g*h2
10^5 + (0.5*1000*6.2^2) + (1000*9.8*8.4) = P2 + (0.5*1000*3.968^2)+0
P2 = 1.94*10^5 Pa = 1.93 atm <<------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.