Exercise 7.37 A small block with mass 0.0400 kg is moving in the xy -plane. The
ID: 1472295 • Letter: E
Question
Exercise 7.37
A small block with mass 0.0400 kg is moving in the xy-plane. The net force on the block is described by the potential- energy function U(x,y)= (5.90 J/m2 )x2-(3.85 J/m3 )y3.
Part A
What is the magnitude of the acceleration of the block when it is at the point x= 0.31 m , y= 0.52 m ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of the acceleration of the block when it is at the point x= 0.31 m , y= 0.52 m ?
SubmitMy AnswersGive Up
Exercise 7.37
A small block with mass 0.0400 kg is moving in the xy-plane. The net force on the block is described by the potential- energy function U(x,y)= (5.90 J/m2 )x2-(3.85 J/m3 )y3.
Part A
What is the magnitude of the acceleration of the block when it is at the point x= 0.31 m , y= 0.52 m ?
Express your answer with the appropriate units.
a =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the direction of the acceleration of the block when it is at the point x= 0.31 m , y= 0.52 m ?
= counterclockwise from the +x-axisSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
x-component of force:
(Fx) = -U/x
(Fx) = -2(5.90)x
(Fx) = -11.80x
x-component of acceleration:
m(ax) = -11.60x
(0.0400 kg)(ax) = -11.80(0.31m)
(ax) = -91.45m/s²
y-component of force:
(Fy) = -U/y
(Fy) = 3(3.85)y²
(Fy) = 11.55y²
y-component of acceleration:
m(ay) = 11.55y²
(0.0400 kg)(ay) = 11.55(0.52 m)²
(ay) = 150.15 m/s²
a = sqrt[(ax)² + (ay)²]
a = sqrt[(-91.45)² + (150.15)²]
a = 175.8 m/s²
tan = (ay)/(ax)
tan = (150.15)/(-91.45)
= 58.65 °
Required angle is 180-58.65 ° = 121.35 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.