A block with mass m =7.6 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 1472401 • Letter: A
Question
A block with mass m =7.6 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.29 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.4 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
spring constant=257.0897N/m
oscillation frequency=.913599Hz
1. After t = 0.36 s what is the speed of the block?
-on this questioned I tried
V= -4.4sin(5.74*0.36+pi/2)
=-4.4sin(3.636)
=-4.4*-0.474
= 2.088 m/s
and this answer was incorrect and I don't understand how
2. At t = 0.36 s what is the magnitude of the net force on the block?
Explanation / Answer
For part (1), your process is correct and answer is also correct. The same process I have also tried.
For Part (2), To find A, I guess we have to us conservation of energy,
(1/2) k x^2 = (1/2) m v^2
x^2 = v^2 * m/k
x = sqrt (v^2 * m / k)
x = A = 0.756 m
the net force is the spring force at t = 0.36 sec.
Fnet = k * x, so we just need x when t = 0.36 sec.
x(t) = - A cos (wt - phi)
x = (0.756 m) cos (5.74 rad/s*0.36 sec - pi/2)
x = 0.665 m
Fnet = k * x = 170.90 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.