The eyepiece of a refracting telescope (see Fig.34.53 in the textbook) has a foc
ID: 1472622 • Letter: T
Question
The eyepiece of a refracting telescope (see Fig.34.53 in the textbook) has a focal length of 8.50 cm . The distance between objective and eyepiece is 1.70 m , and the final image is at infinity.
Part A
What is the angular magnification of the telescope?
The eyepiece of a refracting telescope (see Fig.34.53 in the textbook) has a focal length of 8.50 cm . The distance between objective and eyepiece is 1.70 m , and the final image is at infinity.
Part A
What is the angular magnification of the telescope?
Explanation / Answer
focal length of eyepiece = fe = 0.085 m
length of the telescope = L = d = 1.7 m
magnification M = L/fe = 1.7/0.085 = 20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.