One end of a horizontal rope is attached to a prong of an electrically driven tu
ID: 1472746 • Letter: O
Question
One end of a horizontal rope is attached to a prong of an electrically driven tuning fork that vibrates at 135 Hz . The other end passes over a pulley and supports a 3.00 kg mass. The linear mass density of the rope is 7.00×102 kg/m . part A What is the speed of a transverse wave on the rope? Part B. What is the wavelength? Part C.
How would your answers to part (A) change if the mass were increased to 6.00 kg ? Part D. How would your answers to part (B) change if the mass were increased to 6.00 kg ? . I got part A and B
Explanation / Answer
given
f = 135 hz
m = 3 kg
liear mass density, mue = 0.07 kg/m
a) tension in th string, T = m*g
= 3*9.8
= 29.4 N
we know, wave speed on the sting, v = sqrt(T/mue)
= sqrt(29.4/0.07)
= 20.5 m/s
b) lamda = v/f
= 20.5/135
= 0.152 m
c)
tension in th string, T = m*g
= 6*9.8
= 58.8 N
we know, wave speed on the sting, v = sqrt(T/mue)
= sqrt(58.8/0.07)
= 29 m/s
d) lamda = v/f
= 29/135
= 0.215 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.