Three resistors, 10.1 , 51.6 , and R, are connected in series with a 24.0 V batt
ID: 1472825 • Letter: T
Question
Three resistors, 10.1 , 51.6 , and R, are connected in series with a 24.0 V battery. The total current flowing through the battery is 0.130 A. Calculate the value of resistance R. Calculate the potential difference across the 10.1 resistor. Calculate the potential difference across the 51.6 resistor. Calculate the potential difference across R. If the voltage of the battery had been smaller than 24.0 V, would the value of resistance R have been larger or smaller? A) The value of resistance R would have been smaller. B) The value of resistance R would have been larger.
Explanation / Answer
ohm's law
V= IR
Rresult = 10.1+51.6+R = 61.7+R = 24/.13 = 184.61 ohm
=> R = 122.91 ohm
potential difference across the 10.1 resistor = .13*10.1 = 1.313 volt
potential difference across the 51.6 resistor = .13*51.6 = 6.708 volt
potential difference across R=122.91 ohm = .13*122.91 = 15.9783 volt
If the voltage of the battery had been smaller than 24.0 V then the value of resistance R would have been smaller.
because V = IR
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.