Consider a blood artery of cross section A=1.7mm^2. It branches into two identic
ID: 1473190 • Letter: C
Question
Consider a blood artery of cross section A=1.7mm^2. It branches into two identical narrower arteries each of cross sectional area A'=0.85mm^2. An equal volume of blood flows in each branch. Blood flows in the larger artery at a speed of 1.5cm/s.
1) At what speed does blood flow in the narrower branches? Answer 1.5cm/s
2) Now one of the branches gets clogged by cholesterol deposits allowing no flow through it. At what speed would blood flow in the other branch? Answer 3cm/s
3) The blood pressure in the open branch compares to the blood pressure in the larger artery as floows: Answer smaller.
I thought the F would be smaller but the pressure would be the same.
I think i'm quite not sure of the fluid concept please help! THank you :)
Explanation / Answer
a) By equation of continuity,
Volume of blood flowing through large artery = Volume of blood flowing through both branches
Av = 2A’v’
v’ = (Av)/(2A’) = (1.7*1.5)/(2*0.85) = 1.5cm/s
b) Volume of blood flowing through large artery = Volume of blood flowing through one branch
Av = A’v’
v’ = (Av)/(A’) = (1.7*1.5)/(0.85) = 3.0 cm/s
c) By Burnollie’s principle
P1 + 1/2**v^2 + gh = P2 + 1/2**v’^2 + gh’
Artery and the branch are at same height hence h=h’
and v=1.5cm/s = 0.015m/s , v’=3cm/s = 0.03m/s
We get P1< P2
Thus the blood pressure in the open branch compares to the blood pressure in the larger artery is small.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.