The coefficient of linear expansion of steel is 12 Times 10^-6 (degree C)^-1. A
ID: 1473229 • Letter: T
Question
The coefficient of linear expansion of steel is 12 Times 10^-6 (degree C)^-1. A railroad track is made of single rails of steel 1 km in length. By how many centimeters would these single rails change in length between a cold day at -10 degree C and a hot day at 30 degree C? A building made with a steel structure is 650 m high on a winter day when the temperature is 0 degree F. What is the height (in cm) of the building when it is 100 degree F(The linear expansion coefficient of steel is 11 Times 10^-6 (degree C)^-1Explanation / Answer
14) increase in length = 1 x 1000 x 12 x 10^-6 x (30 + 10) = 0.48 m
15) Height of building is calculated as
100^o F= 37.77^o C
Increase in height= 650 x 11 x 10^-6 x 37.77=0.27m
therefore total height=650+0.27= 650.27m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.