Two slits separated by a distance of d = 0.130 mm are located at a distance of D
ID: 1473458 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.130 mm are located at a distance of D = 2.39 m from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a monochromatic and coherent light source with a wavelength of lambda = 624 nm. A wave from each slit propagates to the screen. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m = 0) and then alternating minima and maxima. What is the path length difference between the waves at the first maximum (m = 1) on the screen? At what angle from the beam axis will the first (m = 1) maximum appear?Explanation / Answer
1.
At First Maxima, Path Length is given by 1*Lambda = 624 nm (or) 0.624 micro meters
2. dsintheta = Lambda
sin theta = Lambda/d = 624 *10^-9/0.13*10^-3 = 0.0048 radians = 0.0015 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.