Taking into account the gravitational pull of the sun , how much work is require
ID: 1473571 • Letter: T
Question
Taking into account the gravitational pull of the sun , how much work is required to send a rocket ship of mass m from the surface of the earth to the surface of the sun? Additional data: Mass of the sun = 1.99*10^30 kg Radius of the sun =6.95*10^8m Distance from the earth to the sun =1.49*10^11m Gravitational constant =6.67*10^(-11) Mass of the earth =5.98*10^24 kg Radius of the earth =6.38*10^6a) Find the point between the earth and the sun where the pull of the earth's Gravity matches that of the sun. b) Calculate the initial velocity of a cannonball fired from the surface of the earth if it is to land on the surface of the sun . Taking into account the gravitational pull of the sun , how much work is required to send a rocket ship of mass m from the surface of the earth to the surface of the sun? Additional data: Mass of the sun = 1.99*10^30 kg Radius of the sun =6.95*10^8m Distance from the earth to the sun =1.49*10^11m Gravitational constant =6.67*10^(-11) Mass of the earth =5.98*10^24 kg Radius of the earth =6.38*10^6
a) Find the point between the earth and the sun where the pull of the earth's Gravity matches that of the sun. b) Calculate the initial velocity of a cannonball fired from the surface of the earth if it is to land on the surface of the sun . Additional data: Mass of the sun = 1.99*10^30 kg Radius of the sun =6.95*10^8m Distance from the earth to the sun =1.49*10^11m Gravitational constant =6.67*10^(-11) Mass of the earth =5.98*10^24 kg Radius of the earth =6.38*10^6
a) Find the point between the earth and the sun where the pull of the earth's Gravity matches that of the sun. b) Calculate the initial velocity of a cannonball fired from the surface of the earth if it is to land on the surface of the sun .
Explanation / Answer
Mass of the sun = 1.99*10^30 kg
Radius of the sun =6.95*10^8m
Distance from the earth to the sun =1.49*10^11m
Gravitational constant =6.67*10^(-11)
Mass of the earth =5.98*10^24 kg
Radius of the earth =6.38*10^6
a) the point between the earth and the sun where the pull of the earth's Gravity matches that of the sun.
(1.99*10^30 )/R12 = 5.98*10^24 / R22
R12 / R22 = (1.99/5.98)*106
R1 / R2 = 576.87
And R1 + R2 = 1.49*10^11m
or 576.87R2 + R2 = 1.49*10^11m
or R2 = 2,58 * 108 m from Earth
b) the initial velocity of a cannonball fired from the surface of the earth if it is to land on the surface of the sun
(1/2) V2 - [6.67*10^(-11)][5.98*10^24]/[6.38*10^6] = -[6.67*10^(-11)][5.98*10^24]/[6.38*10^6 + 2,58 * 108]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.