A small metal sphere weighing 10.0 N is hung from a vertical spring, which comes
ID: 1473622 • Letter: A
Question
A small metal sphere weighing 10.0 N is hung from a vertical spring, which comes to rest after stretching 2.0 cm. (a) Determine the spring constant. (b) How much energy is stored in the spring when it is stretched 2.0 cm? A small metal sphere weighing 10.0 N is hung from a vertical spring, which comes to rest after stretching 2.0 cm. (a) Determine the spring constant. (b) How much energy is stored in the spring when it is stretched 2.0 cm? A small metal sphere weighing 10.0 N is hung from a vertical spring, which comes to rest after stretching 2.0 cm. (a) Determine the spring constant. (b) How much energy is stored in the spring when it is stretched 2.0 cm?Explanation / Answer
given;- f = 10N, x = 2 cm = 0.02 m
using hooks law
f = -kx when spring is compress
in our case spring is stretch
;- f = kx
k = f/x
k = 10/0.02
k = 500 N
energy stored = 1/2kx^2
= 0.5*500*(0.02)^2
= 0.1 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.