A capacitor with an initial potential difference of 100V is discharged through a
ID: 1473806 • Letter: A
Question
A capacitor with an initial potential difference of 100V is discharged through a resistor when a switch between them is closed at t=0. At t=10 second the potential difference across the capacitor is 1.00 V. A) what is the time constant of the circuit? B) what is the potential difference across the capacitor at t=17.0 second? A capacitor with an initial potential difference of 100V is discharged through a resistor when a switch between them is closed at t=0. At t=10 second the potential difference across the capacitor is 1.00 V. A) what is the time constant of the circuit? B) what is the potential difference across the capacitor at t=17.0 second? A) what is the time constant of the circuit? B) what is the potential difference across the capacitor at t=17.0 second?Explanation / Answer
Given,
potential difference of 100V
switch between them is closed at t=0
potential difference across the capacitor is 1.00 V.
t=10 second
a)
the time constant of the circuit is
V(t)=V0e-t/RC
1=100e-10/RC
0.01=e-10/RC
ln(0.01)=-10/RC
ln(0.01)RC=-10
RC=-10/ln(0.01)
=2.17
b)
the potential difference across the capacitor at t=17.0 second is
V(17)=100e-17/2.17
V(17)=0.0396V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.