Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Car on Ramp 1 A 2.447-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 13% a

ID: 1474148 • Letter: C

Question

Car on Ramp 1

A 2.447-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 13% at a constant speed of 11 m/s. What is the direction and magnitude of the frictional force? (define positive in the forward direction, i.e., down the slope)? A 1.576-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 11% while slowing down at a rate of 3.6 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force? (define positive in the forward direction, i.e., down the slope)? A 1,379-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 32% while speeding up at a rate of 1 m/s^2. What is the direction and magnitude of the frictional force? (define positive in the forward direction, i.e., down the slope)? A 1.834-kg car is moving down a road with a slope (grade) of 11% while speeding up at a rate of 3.5 m/s^2. What is the direction and magnitude or the frictional force? (define positive in the forward direction, i.e.. down the slope)?

Explanation / Answer


A) constant speed means accelaration a= 0 m/s^2


then net force Fnet = m*a = 0

m*g*sin(11) = fk = frictional force


fk = 2447*9.81*sin(11) = 4580.4 N

direction is in upward direction


B) accelaration a = 3.6 m/s^2

fk-m*g*sin(11)= m*a


fk = ma + mg*sin(11)


fk = 1576(3.6 + (9.81*sin(11)))= 8623.6 N upward direction


C) a = 1 m/s^2


m*g*sin(32) - fk = m*a


fk = 1379*(9.81*sin(32) - 1) = 5789.74 N upward direction

D) a = 3.5 m/s^2


m*g*sin(32) - fk = m*a


fk = 1834*(9.81*sin(11) - 3.5) = -2986.05 down the slope

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote