a 0.4 kg cube connected to a light spring for which the force constant is 20 N/m
ID: 1474199 • Letter: A
Question
a 0.4 kg cube connected to a light spring for which the force constant is 20 N/m oscillates on a horizontal, frictionless track with an amplitude of 6 cm and a velocity of 4m/secwhat is the displacement?
Need help step by step
Need corrections on this questions Thanks SHOW ALL YOUR WORK 1. A 0.4 kg cube connected to a light spring for which the force constant is 20 N/m oscillates on a horizontal, frictionless track with an amplitude of 6 cm. and a velocity of 4 m/sec, what is the displacement 320 s(.oose 2) rl 2 .: x ,323 .57 m 57 m
Explanation / Answer
given
m = 0.4 kg
K = 20 N/m
A = 6 cm = 0.06 m
v = 4 m/s
Apply,
conservation of energy
0.5*k*A^2 = 0.5*k*x^2 + 0.5*m*v^2
0.5*k*x^2 = 0.5*k*A^2 - 0.5*m*v^2
x^2 = A^2 - (m/k)*v^2
x = sqrt(A^2 - (m/k)*v^2)
= sqrt(0.06^2 - (0.4/20)*4^2)
= sqrt(-0.3164)
so, the given data is not correct.
velocity may be 0.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.