An Atwood\'s machine consists of blocks of masses m1 = 10.1 kg and m2 = 22.2 kg
ID: 1474347 • Letter: A
Question
An Atwood's machine consists of blocks of masses m1 = 10.1 kg and m2 = 22.2 kg attached by a cord running over a pulley as in the figure below. The pulley is a solid cylinder with mass M = 7.90 kg and radius r = 0.200 m. The block of mass m2 is allowed to drop, and the cord turns the pulley without slipping.
(a) Why must the tension T2 be greater than the tension T1? Explain
(b) What is the acceleration of the system, assuming the pulley axis is frictionless? __________m/s2
(c) Find the tensions T1 and T2.
T1 = _______N
T2 = ______N
Explanation / Answer
equations of motion to m1 and m2 are
for m1
T1-m1g = m1a
T1 = m1(a+g)
for m2
m2g-T2 = m2a
T2 = m2*(g-a)
since m2 >m1 we can say that T2>T1
B) net torque is Tnet = I*alpha
Tnet (T2-T1)*R = 0.5*M*R^2*(a/R)
T2-T1 = 0.5*M*a
m2g-m2a -m1a-m1g = 0.5*M*a
(m2-m1)*g = (0.5*M+m1+m2)*a
accelaration a = (m2-m1)*g/(0.5M+m1+m2) = ((22.2-10.1)*9.81)/((0.5*7.9)+10.1+22.2) = 3.27 m/s^2
C) T1 = m1(a+g) = 10.1*(3.27+9.81) = 132.15 N
T2 = m2*(g-a) = 22.2*(9.81-3.27) = 145.188 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.