A crate of fruit with a mass of 40.0 kg and a specific heat capacity of 3500 J/(
ID: 1474432 • Letter: A
Question
A crate of fruit with a mass of 40.0 kg and a specific heat capacity of 3500 J/(kgK) slides 7.90 m down a ramp inclined at an angle of 36.3 degrees below the horizontal.
If the crate was at rest at the top of the incline and has a speed of 2.35 m/s at the bottom, how much work Wf was done on the crate by friction?
Use 9.81 m/s2 for the acceleration due to gravity and express your answer in joules.
Answer:
Need help on part B
If an amount of heat equal to the magnitude of the work done by friction is absorbed by the crate of fruit and the fruit reaches a uniform final temperature, what is its temperature change T?
-1720 JExplanation / Answer
Using the heat equation
Temperature variation symbol DT
Specific heat capacity symbol c
Q= c m DT
DT = Q/c m
Q=W = 1720 J
. c =3500 J / Kg K
Variation of degree kelvin is equal to the change in degree Celsius
DT= 1720 / (3500 40)
DT= 0.012K = 0.012°C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.