A source of electromagnetic waves radiates power uniformly in all directions at
ID: 1475010 • Letter: A
Question
A source of electromagnetic waves radiates power uniformly in all directions at a single frequency. At a distance of 6.50 km from the source, a detector measures the intensity of the wave to be 22.0 W/m2. What is the peak value of the magnetic field at the detector due to the wave?
(in T)
What is the average power radiated by the source?
(in W)
Now the detector is replaced with a perfectly absorbing sheet normal to the incident flux, with surface area 1.60 m2. What is the force on the sheet due to the wave?
(in N)
Explanation / Answer
Here ,
intensity of wave , I = 22 uW/m^2
distance , d = 6.5 km
d = 6500 m
a)
let the amplitude of magnetic field is Bm
I = c*Bm^2/(2*u0)
22 *10^-6 = 3 *10^8 * Bm^2/(2 * 4pi *10^-7)
Bm = 4.29 *10^-10 T
the amplitude of magnetic field is H. 4.29 *10^-10 T
part B)
let the power is P
intensity = P/(4 *pi * d^2)
22 *10^-6 = P/(4 * pi * 6500^2)
P = 1.17 *10^4 W
the average power radiated by the source is C. 1.17 *10^4 W
part c)
for the perfect absorber
Force on the sheet = pressure * area
Force on the sheet = (22 *10^-6) * 1.6/(3 *10^8)
Force on the sheet = 1.17 *10^-13 N
the force on the sheet due to wave is A. 1.17 *10^-13 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.