Roller coaster problems (work energy) A 2,082-kilogram roller coaster car starts
ID: 1475014 • Letter: R
Question
Roller coaster problems (work energy)
A 2,082-kilogram roller coaster car starts at point A almost at rest. It first runs downhill and then is approaching a hill. At its top, the hill can be described by a circle with radius 11 m. Find the height required at point A, such that the normal force acting on the car in point B is 69% of the weight. Make sure to practise how to explain your work and also how to evaluate your result. Draw proper diagrams to support your work. Below answer with the height.Explanation / Answer
m =2.082 kg , R =11 m
TB = 0.69mg
From Newton seocnd law net force at point B is
TB - mg = -mvB^2/R
0.69 mg -mg =- mvB^2/R
0.31 mg = mvB^2/R
KB = (1/2)mvB^2 = (0.31/2)mgR = 0.155mgR
From Conservation of energy at point A and B
UA+KA =UB+KB
mgH +0 = mgR + 0.155mgR = 1.155mgR
H = 1.155*11
H =12.705 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.