A high-speed lifting mechanism supports a(n) 700-kg object with a steel cable th
ID: 1475320 • Letter: A
Question
A high-speed lifting mechanism supports a(n) 700-kg object with a steel cable that is 34.0 m long and 4.00 cm2 in cross-sectional area.
(a) Determine the elongation of the cable. (Enter your answer to at least two decimal places.) ___ mm
(b) By what additional amount does the cable increase in length if the object is accelerated upwards at a rate of 3.1 m/s2?
mm
(c) What is the greatest mass that can be accelerated upward at 3.1 m/s2 if the stress in the cable is not to exceed the elastic limit of the cable, which is 2.2 108 Pa?
Explanation / Answer
youngs modulus of steel = 200 * 10^9 N/m^2
youngs modulus = stress / strain
stress = force / area
stress = mg / area
stress = 700 * 9.8 / 0.0004
strain = change in length / original length
strain = change in length / 34
200 * 10^9 = (700 * 9.8 / 0.0004) / (change in length / 34)
elongation of the cable = 0.0029 m or 2.9 mm
if the object is accelerated by 3.1 m/s^2 then
200 * 10^9 = (700 * (9.8 + 3.1) / 0.0004) / (change in length / 34)
if the object is accelerated by 3.1 m/s^2 then elongation = 0.00383 m or 3.83 mm
2.2 * 10^8 = mass * (9.8 + 3.1) / 0.0004
mass = 6821.705 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.