Light with wavelengths from 400 nm to 750 nm is involved in a two slit interfere
ID: 1475402 • Letter: L
Question
Light with wavelengths from 400 nm to 750 nm is involved in a two slit interference experiment with a slit spacing of 0.0025 mm. (1 nm = 1x10-9 m and 1 mm = 1x10-3 m)
1)At what angle will the second order maximum be located for green light (575 nm)?
a) 17 degrees
b) 27 degrees
c) 37 degrees
d) 47 degrees
e) 57 degrees
2)How many total full order spectra (from 400nm to 750nm) can be seen on both sides of the central bright fringe?
a) 2
b) 4
c) 6
d) 8
e) 10
Explanation / Answer
the angle is calculated as follows:
d sin theta = m*lambda
theta = sin-1[ m*lambda/d]
= sin-1[2*575x10-9 / 0.0025x10-3]
= 27o
----------------------------------------------------------------------------------------
n = d / lambda = 0.0025 * 10^-3 / 400 * 10^-9 = 6.25 = 6
n = d / lambda = 0.0025 * 10^-3 / 750 * 10^-9 = 3.33 = 3
option c is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.