Rn=0.21 cm Rh=0.89 cm Q= 0.45 L/s A) Calculate the maximum height to which water
ID: 1476084 • Letter: R
Question
Rn=0.21 cm Rh=0.89 cm Q= 0.45 L/s A) Calculate the maximum height to which water could be squirted with the hose if it emerges from the nozzle in M.ust44tn. Date and T How German higher edu ail- Vaughn, Kaleb o OWLY2 | Online teachin... The Expert TA / Human-I Home I uids Begin Date: 11/11/2015 12:00:00 AM-Due Date: 12/11/2015 12:00:00 AM End Date: 12/11/2015 12:00:00 AM a3% ) Problem 7: Anode with a radius of 0.21 hose and nozzle is 0.45 L/s Problem 7: A nozzle with a radius of 0,21 cm is attached to a garden hose with a nadius of 0.39 cm. The Row rate through msattached to a garden hoe wit ara sofona Randomized Variables r.-0.21 ,h = 0.89 0-045 LUs > 50% Part (a) Calculate the maximum height to which water could be s in d ith the osert emerges from the onl n h2 = Deductions cotanO asin acos atan acota) sinho cosh tanh cotanho per anemp) O Degrees Radians sunta: 0% dedactionper hint Hits remaining: with the how ritenerges w th the tider on 50% Part (b) Calculate the maximum height (in cm) to which waer could be squirted assuming the same flow rate . 8 0 0
Explanation / Answer
A) Let vn is the speed of water through the nozzle
we know, volume flow rate = An*vn
0.45 L/s = pi*Rn^2*vn
0.45**10^-3 m^3/s = pi*0.0021^2*vn
==> vn = 0.45*10^-3/(pi*0.0021^2)
= 32.5 m/s
so, maximum height reached, Hn = vn^2/(2*g)
= 32.5^2/(2*9.8)
= 53.4 m <<<<<<<----------Answer
B) now Apply continuty equation
Ah*Vh = An*vn
pi*Rh^2*vh = pi*Rn^2*vn
vh = (Rn/Rh)^2*vn
= (0.21/0.89)^2*32.5
= 1.81 m/s
maximum height reached, Hh = vh^2/(2*g)
= 1.81^2/(2*9.8)
= 0.167 m <<<<<<<----------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.