A thrill-seeking cat with mass 4.00 kg is attached by a harness to an ideal spri
ID: 1476505 • Letter: A
Question
A thrill-seeking cat with mass 4.00 kg is attached by a harness to an ideal spring of negligible mass and oscillates vertically in SHM. The amplitude is 0.050 m, and at the highest point of the motion the spring has its natural unstretched length. Calculate the elastic potential energy of the spring (take it to be zero for the unstretched spring), the kinetic energy of the cat, the gravitational potential energy of the system relative to the lowest point of the motion, and the sum of these three energies when the cat is: a. Calculate the elastic potential energy of the spring (take it to be zero for the unstretched spring) when the cat is at its equilibrium position. b. Calculate the kinetic energy of the cat when the cat is at its equilibrium position. c. Calculate the gravitational potential energy of the system relative to the lowest point of the motion when the cat is at its equilibrium position.
Explanation / Answer
m = mass of cat = 4 kg
k = spring constant
x = stretch in spring at equilibrium = A = amplitude = 0.05 m
weight of the cat is balanced by the spring force
kx = mg
k (0.05) = 4 x 9.8
k = 784 N/m
a)
at equilibrium :
elastic potential energy = (0.5) k x2 = (0.5) (784) (0.05)2 = 0.98 J
b)
using conservation of energy
kinetic energy = spring potential energy = 0.98
c)
Potential energy = mgh = mg x = 4x 9.8 x 0.05 = 1.96
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.