1.Assume that an MX missile goes from rest to a suborbital velocity of 7.50 km/s
ID: 1476609 • Letter: 1
Question
1.Assume that an MX missile goes from rest to a suborbital velocity of 7.50 km/s in 80.0 s (the actual speed and time are classified). What is its average acceleration in m/s2?
___ m/s2
What is its average acceleration in multiples of g?
____g
2.A student drove to the university from her home and noted that the odometer on her car increased by 15.0 km. The trip took 16.0 min.
(a) What was her average speed?
___ km/h
(b) If the straight-line distance from her home to the university is 10.3 km in a direction 25.0° south of east, what was her average velocity?
____ km/h (25° S of E)
(c) If she returned home by the same path 7 h 30 min after she left, what were her average speed and velocity for the entire trip?
average speed
____ km/h
average velocity
___km/h
Explanation / Answer
1)
equation: v = u + at, where v represents the final velocity, u the initial, and a the acceleration
v = u + at
=> 7.5 = 0 + a*80
=> a = 7.5/80 km/s2 = 93.75 m/s2
=> a = 93.75/9.81 = 9.5566 g
2)
average speed = distance/time
b)
avg speed = 15/(16/60) = 56.25 km/h
avg velocity = 10.3/(16/60) = 38.625 km/h (250 S of E)
c)
average speed = 30/7.5 = 4 km/h
here displacement is zero so average velocity is also zero.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.