The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by = 6.0
ID: 1477013 • Letter: T
Question
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by = 6.0t 1.0t2 + t3, where is in radians and t is in seconds.
(a) What is the angular velocity at t = 4.0 s? ______rad/s
(b) What is the angular velocity at t = 6.0 s? _______rad/s
(c) What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 4.0 s and ends at t = 6.0 s?_ rad/s2
(d) What is the instantaneous angular acceleration at the beginning of this time interval? rad/s2 (e) What is the instantaneous angular acceleration at the end of this time interval? _____rad/s2
Explanation / Answer
Angular velocity is given by d/dt
d/dt = 6-2t+3t^2
a)
At t =2 , d/dt = 6-4+12 =14 rad/sec
b)
at t= 6 sec, d/dt = 6-12+108 =102 rad/sec
c)d2/dt = -2+6t
d2/dt = -2+6(6-4) = 10 rad/sec
d)
22 rad/sec
34 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.