Item 15 You pull a simple pendulum of length 0.215 m to the side through an angl
ID: 1477229 • Letter: I
Question
Item 15
You pull a simple pendulum of length 0.215 m to the side through an angle of 3.50 and release it.
Part A
How much time does it take the pendulum bob to reach its highest speed?
Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
t=
s
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 7 attempts remaining
Part B
How much time does it take if the pendulum is released at an angle of 1.75instead of 3.50?
t=
s
Item 11
A 2.90 kg mass on a spring has displacement as a function of time given by the equation
x(t)=(7.40cm)cos[(4.16rad/s)t2.42rad].
Part E
Find the position of the mass at t=1.00s;
x=
m
SubmitMy AnswersGive Up
Part F
Find the speed of the mass at t=1.00s;
v=
m/s
SubmitMy AnswersGive Up
Part G
Find the magnitude of acceleration of the mass at t=1.00s;
a=
m/s2
SubmitMy AnswersGive Up
Part H
Find the magnitude of force on the mass at t=1.00s;
F=
N
Submit
Explanation / Answer
only 1 question at a time please
Q 15)
A)
for small angle:
T = 2*pi* sqrt (L/g)
=2*3.14*sqrt (0.215/9.8)
=0.93 s
It is not dependent of any angle
It will be at its maximum height at T/2
Answer: 0.93/2 = 0.47 s
B)
Time is independent of angle.
So answer will be same
Answer: 0.47 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.