A package is dropped from a helicopter moving upwards at 15 m/s. If it takes 16.
ID: 1477386 • Letter: A
Question
A package is dropped from a helicopter moving upwards at 15 m/s. If it takes 16.0 s before the package strikes the ground, how high above the ground was the package when it was released? A car is travelling north velocity at 17.7 m/s. After 12 s. its velocity is 14.1 m/s in the same direction. Find the magnitude and direction of the car's average acceleration. Vector A has length 4 units and directed to the north. Vector B has length 9 units and is directed to the south. Calculate the magnitude and direction of A + B Vector A points to the north and has length A. Vector B points to the east and has length B = 2.0 A. Find the magnitude of C = 4A = B in terms of A.Explanation / Answer
5)
T = sqrt(2*h/g)
h = T2*g/2 = 16*16*9.8/2 = 1254.4 m
6)
total displacement = 6.7 - 1.2 = 5.5 miles east
avg velocity = 5.5/6.1 = 0.902 miles/hour
7)
v = u + at
14.1 = 17.7 + a*12
=> a = - 3.6/12 = - 0.3 m/s2
direction of acceleration is south
8)
A = 4j, B =-9j
A + B = -5j
magnitude = 5
direction is south
9)
A = Aj, B = 2Ai
C = 4Aj + 2Ai
magnitude of C = A*sqrt(16+4) = 4.472*A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.