Two ships are moving along a line due east (see figure below). The trailing vess
ID: 1477773 • Letter: T
Question
Two ships are moving along a line due east (see figure below). The trailing vessel has a speed relative to a land-based observation point of v1 = 73.0 km/h, and the leading ship has a speed of v2 = 45.0 km/h relative to the point. The two ships are in a region of the ocean where the current is moving uniformly due west at vcurrent = 12.2 km/h. The trailing ship transmits a sonar signal at a frequency of 1,200.0 Hz through the water. What frequency is monitored by the leading ship? (Use 1,533 m/s as the speed of sound in ocean water. Express your answer to five significant figures.) WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures. Hz
31 12 currentExplanation / Answer
In this case water will first act as an observer for ship moving with speed v1 then act like a source for ship moving at speed v2, so frequency observed by water -
f = [c+v/c+v'] f0
WHERE v = speed of receiver
v' = speed of source
c = speed of sound in water = 1.53*5/18 = 0.425 km/hr
f = [c+32.8/c+60.8]
speed shown here are observation based on land
f = [32.8+0.425/0.425+60.8]*1200
f = [33.225/61.225]*1200
f = 651.20 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.