A heat engine containing an ideal gas has a reversible cycle which consists of 2
ID: 1477954 • Letter: A
Question
A heat engine containing an ideal gas has a reversible cycle which consists of 2 constant volume segments with V = 1 l and V = 3 l and two constant pressure segments with P = 1 atm and P = 2 atm (see figure below). The temperature at point “c” is Tc = 273 K.
(a) Is the path of the cycle clockwise or counter-clockwise? Explain.
(b) How much work is done by the engine in one cycle?
(c) What is the efficiency of the engine? Notice that this is a reversible engine, so recall the efficiency of a Carnot engine and use the ideal gas law.
Explanation / Answer
b) Work done = Area under the graph = P*V = (2-1)atm*(3-1)L= 2atm.L = 202.7 J
a) Since V2>V1 and the work is positive , cycle is clockwise.
c) for a reversible engine
e = 1-Tc/Th
we have Tc= 273K we need Th
Using the ideal gas law we find number of moles by using the known temp at point c PV=nRT
n = PV/RT = (1atm)(1L)/(.0821 atmL/molK)(273K) = .0446 mol
now we can find the temps at the other points
point a) T = PV/nR = (2 atm)(1L)/(.00366atmL/K) = 546 K
point b) T = PV/nR = (2atm)(3L)/(.00366 atmL/K) = 1639 K
point d) T = PV/nR = (1atm)(3L)/(.00366atmL/K) = 820 K
Th = 1639 K
plugging in
e = 1 - Tc/Th = 1 - 273/1639 = .833 e = 83.3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.