When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 431.0 J of he
ID: 1478409 • Letter: W
Question
When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 431.0 J of heat flows into the system and 172.0 J of work is done by the system.
1. What is the change in the internal energy of the system?
2.How much heat flows into the system if the process follows path 143? The work done by the gas along this path is 64.3 J.
3.What net work would be done by the system if the system followed path 12341?
4.What net work would be done by the system if the system followed path 14321?
5.What is the change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d?
Explanation / Answer
Q = 431 J
W = 172
a)
U = Q - W = 431 - 172 = 259 J
2)
U = 259 J
W = 64.3 J
Q = U + W = 259 + 64.3 = 323.3 J
5)
change in internal energy = 0 since system comes back to starting point
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.