You are an astronaut on a planet of mass M=3.3 M_earth and equatorial radius R=2
ID: 1478610 • Letter: Y
Question
You are an astronaut on a planet of mass M=3.3 M_earth and equatorial radius R=2.1 R_earth, in Earth units. You set up a pendulum of length L_0=54.2cm on the surface of that planet. The planet rotates in a time T=17 hrs. What is the acceleration a_gray of gravity at the planet's surface? What is the period P of the pendulum? How many (complete) oscillations n of the pendulum are there in the planet's day? By how much, Delta a, is the acceleration of gravity reduced at the equator due to the rotation of the planet?Explanation / Answer
Solution: Mass of the Earth Mearth = 5.98*1024 kg
Radius of Earth Rearth = 6.371*106 m
Mass of the planet M = 3.3* Mearth = 3.3*5.98*1024 kg = 1.9734*1025 kg
Radius of the planet R = 2.1* Rearth = 2.1*6.371*106 m = 1.33791*107 m
Length of the pendulum L = 54.2 cm = 0.542 m
Length of the day of the planet T =17 hrs = (17hrs)*(60min/1hrs)(60sec/1min) = 61200 seconds.
Part (a)
acceleration due to gravity at the planet surface is given by,
agrav = G*M/R2
agrav = (6.67*10-11 m3/kg.s2)*( 1.9734*1025 kg)/( 1.33791*107m)2
agrav = 7.3534 m/s2
Thus the acceleration agrav of gravity at the planet surface is 7.35 m/s2.
agrav = 7.35 m/s2
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Part (b)
Period of the pendulum is given by,
P = 2**[L/ agrav]
P = 2*3.141*[(0.542m)/(7.3534m/s2)]
P = 1.7058 sec.
Hence the period of the pendulum is 1.706 seconds.
P = 1.706 sec
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Part (c) Since the one day of the planet has 17 hrs that is 61200 seconds and since the period of the pendulum is 1.7058 seconds, the number of oscillations n is given by,
n = T/P
n = 61200sec / 1.7058sec
n = 35877.59
Hence the pendulum completes 35877 oscillations in the planet’s day.
n = 35877
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Part (d)
Since the planet rotates with an angular velocity = 2/T, there exists a centripetal acceleration 2R due rotation which acts in the opposite direction of the acceleration of gravity. Thus change in the acceleration a is given by,
a = 2R
a = (2/T)2R
a = (2*3.141rad/61200s)2*(1.33791*107 m)
a = 0.141 m/s2
Thus the at the equator, the gravity is reduced by a = 0.141 m/s2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.