A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean be
ID: 1478760 • Letter: A
Question
A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 31.0 m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed v0.
The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 180.0 m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle .
Calculate the speed at which the rock is launched.
To what height above sea level does the rock rise?
Explanation / Answer
a)
Vertical Direction
y = -31
a = -9.8
t = 6
y = vt + 0.5at^2
solving, v = y/t - 0.5at
plugging in numbers, v = 24.2333 m/s
Horizontal Direction
x = 180
t = 6
v = x/t = 30 m/s
(theta) = tan^(-1) [vy/vx]
(theta) = tan^(-1) [24.23/30]
(theta) = 38.93 degrees
b)
Vertical Direction
v1 = 24.23
v2 = 0
a = -9.8
h = [(v2)^2 - (v1)^2]/(2a)
h = 29.96 m
h + H = 60.1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.