An object is placed 15.0 cm to the left of a thin convex lens of focal length 20
ID: 1478882 • Letter: A
Question
An object is placed 15.0 cm to the left of a thin convex lens of focal length 20.0 cm. The image of this object is located
30.0 cm to the left of the lens.
8.57 cm to the left of the lens.
60.0 cm to the left of the lens.
60.0 cm to the right of the lens.
8.57 cm to the right of the lens.
An object is placed 15.0 cm to the left of a thin convex lens of focal length 20.0 cm. The image of this object is located
30.0 cm to the left of the lens.
8.57 cm to the left of the lens.
60.0 cm to the left of the lens.
60.0 cm to the right of the lens.
8.57 cm to the right of the lens.
Explanation / Answer
1/v + 1/u = 1/f
1/v + 1/ (15) = 1/20
1/v = 1/20 - 1/15
v= 1/(-0.01666666666) = -60 cm
means on the left side 60 cm from lens
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.