Exercise 15.6 A fisherman notices that his boat is moving up and down periodical
ID: 1478997 • Letter: E
Question
Exercise 15.6
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to waves on the surface of the water. It takes 3.30 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.630 m . The fisherman sees that the wave crests are spaced 7.60 m apart.
Part A
How fast are the waves traveling?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the amplitude of each wave?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.500 m , but the other data remained the same, how fast are the waves traveling ?
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.500 m , but the other data remained the same, what is the amplitude of each wave?
Exercise 15.6
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to waves on the surface of the water. It takes 3.30 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.630 m . The fisherman sees that the wave crests are spaced 7.60 m apart.
Part A
How fast are the waves traveling?
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the amplitude of each wave?
A = mSubmitMy AnswersGive Up
Part C
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.500 m , but the other data remained the same, how fast are the waves traveling ?
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part D
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.500 m , but the other data remained the same, what is the amplitude of each wave?
Explanation / Answer
It takes 3.3 s for boat to travel from its highest point to its lowest
So period, T = 2*3.3 s = 6.6 s
f = 1/T = 1/6.6 = 0.152 Hz
wave crests are spaced 7.60 m apart means wavelength = 7.6 m
Total distance from highest point to the lowest = 0.63 m
So, amplitude = 0.63/2 = 0.315 m
A)
speed of wave = wavelength * frequancy
= 7.6 m * 0.152 Hz
= 1.152 m/s
B)
amplitude as calculated above = 0.315 m
C)
Here amplitude will not change
But amplitude doesn't effect the speed
so, speed will still be 1.152 m/s
D)
Amplitude = 0.5/2 = 0.25 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.