PROBLEM (a) Find the frequencies of the fundamental, second, and third harmonics
ID: 1479019 • Letter: P
Question
PROBLEM (a) Find the frequencies of the fundamental, second, and third harmonics of a steel wire 1 00 m long with a mass per unit length of 2.00 x 1013 kg/m and under a tension of 80.0 N. (b) Find the wavelengths of the sound waves created by the vibrating wire for all three modes Assume the speed of sound in air is 345 m/s. (c) Suppose the wire is carbon steel with a density of 7.80 X 103 kg/m a cross-sectional area A 2.56 x 10-7 m2, and an elastic limit of 2.80 X 1 0 Pa Find the fundamental frequency if the wire is tightened to the elastic limit. Neglect any stretching of the wire which would slightly reduce the mass per unit length). STRATEGY (a) It's easiest to find the speed of waves on the wire then substitute Equation 14.15 to find the first harmonic. The next two are multiples of the first, given by Equation 14.17. (b) The frequencies of the sound waves are the same as the frequencies of the vibrating wire, but the wavelengths are different. Use vs 3 fa, where vs s the speed of sound in air, to find the wavelength in air. (c) Find the force corresponding to the elastic limit and substitute it into Equation 14.16 SOLUTION (A) Find the first three harmonics at the given tension Calculate the speed of the wave on 80 N 1/2 1/2 2.00 x 104 m/s the wire: 2.00 x 10 kg/m Find the wire's fundamental v 2.00 x 102 m/s 1.000 X 1 Hz frequency (1.00 m) 2L 2fi 2.000 X 1 Hz, fa 3f. 3.00 X 1 Hz Find the next two harmonics by multiplicationExplanation / Answer
PRACTISE IT
L= 1.26 m
mass per unit length= 2.50x10-3
T= 90
so , v= sqrt( F/mu) = 189.73 m/s
f1= v/2L = 75.29 Hz
f2=2*f1 = 150.58 Hz
f3=3*f3= 225.87 Hz
lambda 1 = v / f1= 339/75.29 Hz= 4.50m
lambda 2 = v / f21= 339/150.58 Hz=2.25m
lambda 3 = v / f3= 339/225.87 Hz= 1.5 m
c) F=2.66x10-7 * 2.7 x108 = 71.82N
f= 1/2L * sqrt( F/mu) = 67.25 Hz
EXercise
a) T= 120N
L= 1.26 m
mass per unit length= 2.50x10-3
so , v= sqrt( F/mu) = 219.08m/s
f1= v/2L =86.94 Hz
f2= 173.88Hz
b) speed of sound = 339m
lambda larger= v / f1= 339/86.94 Hz= 3.899 m
lambda smaller = v / f2= 339/173.88=1.949 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.