a) Two stars are photographed utilizing a telescope with a circular aperture of
ID: 1479115 • Letter: A
Question
a) Two stars are photographed utilizing a telescope with a circular aperture of diameter of 2.41 m and light with a wavelength of 509 nm. If both stars are 1022 m from us, what is their minimum separation so that we can recognize them as two stars (instead of just one)?
d =
b) A car passes you on the highway and you notice the taillights of the car are 1.21 m apart. Assume that the pupils of your eyes have a diameter of 7 mm and index of refraction of 1.36. Given that the car is 14 km away when the taillights appear to merge into a single spot of light because of the effects of diffraction, what wavelength of light does the car emit from its taillights (what would the wavelength be in vacuum)?
=
Please Help!! Thank You!!
Explanation / Answer
Given that
The circular aperature of diameter (d) =2.41m
The separation between the two stars be (D) =1022m
The light of wavelength is(lamda) =509 nm =509*10-9m
Now from the Rayleigh criterion the minimum angular separation is given by
sinthetamin =1.22*lamda/d ( where d is the diameter of the circular aperature)
sintheamin =1.22*509*10-9m/2.41m =2.576*10-7
Now we can also write
sinthemin =x/D
Then x =D*sintheamin =(1022m)(2.576*10-7) =2.633*10-4m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.