Tarzan spies a 33.0 kg chimpanzee in severe danger, so he swings to the rescue.
ID: 1479367 • Letter: T
Question
Tarzan spies a 33.0 kg chimpanzee in severe danger, so he swings to the rescue. He adjusts his strong, but very light, vine so that he will first come to rest 4.10 s after beginning his swing, at which time his vine makes a 12.0 angle with the vertical.
I've found the answers for:
A) How long is Tarzan's vine, assuming that he swings at the bottom end of it? L=16.7m
B)What is the frequency of Tarzan's swing? f=0.122 Hz
C)What is the amplitude (in degrees) of Tarzan's swing?
0=12.0 degreeI need to find:
D) Just as he passes through the lowest point in his swing, Tarzan nabs the chimp from the ground and sweeps him out of the jaws of danger. If Tarzan's mass is 66.0 kg , find the frequency of the swing with Tarzan holding onto the grateful chimp.
E)Find the amplitude (in degrees) of the swing with Tarzan holding onto the grateful chimp.
Explanation / Answer
a)
Remember Frequency is doesn't depend on the mass
b)
The energy at max amplitude is E = L X (1 - cos) X m X g
m=mass
g=9.8m/s2
L=16.7m
Now,
The energy without the chimp was E = L X (1 - cos12º) X mT Xg
The enery with the chimp is E = L X (1 - cos) X (mT+mC) X g
mT,mT are masses of the tarzan and chimp respectively,
Since no energy was added to take the chimp, these must be equal: i.e energy is conserved
L X (1 - cos12º) X mT X g = L X (1 - cos) X (mT+mC) X g
(1 - cos11º) X mT = (1 - cos) X (mT+mC)
(1 - cos) = (1 - cos12º)X mT/(mT+mC)
cos = 1 - (1 - cos12º)X 66 /(66+33)
cos = 1-0.0002
cos = 0.99
= 8.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.