A 2.00 kg block is placed against a spring on a frictionless 26° incline. The sp
ID: 1479472 • Letter: A
Question
A 2.00 kg block is placed against a spring on a frictionless 26° incline. The spring, whose spring constant is 19.8N/cm, is compressed 17.6 cm and then released. What is the elastic potential energy of the compressed spring?
Processing your submission ...
What is the change in the gravitational potential energy of the block-Earth system as the block moves from the release point to its highest point on the incline?
Processing your submission ...
How far along the incline is the highest point from the release point?
Processing your submission ...
Tries 0/10Explanation / Answer
ELASTIC POTENTIAL ENERGY OF THE SPRING OF SPRING CONSTANT K and compressed to a distance 'x' can be find as -
U = 0.5 kx2
U = 0.5*19.8*17.6*17.6/100
U = 30.66 joule
when the block reached at highest point all the potential energy stored in the spring converts into potential energy of the block.
0.5 kx2 = mgh
mgh = 30.66
2*9.8*h = 30.66
h = 1.56 m
l = h/sin 26
l = 3.56 m
change in gravitational potential energy of the system-
initial PE of system = 0
final PE of system = mgh = 30.66
change = 30.66 - 0
= 30.66 joule
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.