Consider five moles of helium (a monatomic gas) under the ambient conditions (P
ID: 1480386 • Letter: C
Question
Consider five moles of helium (a monatomic gas) under the ambient conditions (P = 1.013 × 105 Pa and T = 293.15 K). The gas constant is R = 8.3145 J/(molK).
(12) What is the volume of the gas?
(A) 0.120 m3; (B) 0.130 m3; (C) 0.140 m3; (D) 0.150 m3;
(E) 0.160 m3.
(13) What is the internal energy of the gas?
(A) 14.3 kJ; (B) 15.3 kJ; (C) 16.3 kJ; (D) 17.3 kJ; (E) 18.3 kJ.
(14) What is the work done by the gas if it expands to twice of its
volume adiabatically?
(A) 3.76 kJ; (B) 4.76 kJ; (C) 5.76 kJ; (D) 6.76 kJ; (E) 7.76 kJ.
Explanation / Answer
here,
number of moles , n = 5
P = 1.013 * 10^5 Pa
T = 293.15 K
R = 8.314
1)
let the volume of the gas be V
for an ideal gas
P*V = n * R * T
1.013 * 10^5 * V = 5 * 8.314 * 293.15
V= 0.12 m^3
the volume of the gas is (A) 0.12 m^3
2)
the internal energy of the gas , U = 1.5 *n * R * T
U = 1.5 * 5 * 8.314 * 293.15
U = 18.3 KJ
the internal energy of the gas is (E) 18.3 KJ
3)
W = For adiabatic process;
(T'/T) = (V/V')^(k-1)
k = 1.4 for ideal gas.
T'/T = (1/2)^0.4 = 0.757
T' = 0.757* 293.15 = 221.91 K
work: W = (k/1-k) R(T' - T)
W = (1.4/(-0.4)) (8.314)(221.91 - 293.15)
W = 2114 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.