A mass of 0.42 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1480387 • Letter: A
Question
A mass of 0.42 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.26 m)cos[(10 rad/s)t]. Determine the following. amplitude of oscillation for the oscillating mass m force constant for the spring N/m position of the mass after it has been oscillating for one half a period m position of the mass one-third of a period after it has been released m time it takes the mass to get to the position x = -0.10 m after it has been released sExplanation / Answer
a )
Amplitude A = 0.26m
b) Force constant
K - m w^2 = (0.42) (10)^2 = 42
c)
Period T = 2 pi /w = 2 pi / 10 = 0.628s
half the period is 0.628 /2 = 0.314s
position
X = 0.26 cos (10 x 0.314 )
X = - 0.26 m
d)
One third the period is t = 0.628 /3 = 0.2093 s
position
X = 0.26 cos (10 x 0.2093 )
X = - 0.13 m
e)
-0.1 = 0.26 cos (10 t )
t = 0.1966s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.