Two equal masses, M1=10 Kg and M2=10 Kg, are connected over an ideal pulley as s
ID: 1480472 • Letter: T
Question
Two equal masses, M1=10 Kg and M2=10 Kg, are connected over an ideal pulley as shown in the diagram. The horizontal surface has a coefficient of kinetic friction Uk=0.5. If they start from rest with d=3 m, how long a time t will it take for M2 to strike the ground?
***the answer from this picture is A) 1.55 s ***Gravity (g) is 10.0, Not 9.8 for this answer (per teacher's request)
2) [HI Two equal masses, Mi-10 Kg and M-10 Kg, M are connected over an ideal pulley as shown in the diagram. The horizontal surface has a coefficient of! kinetic friction k=05. If they start from rest with d=3 m, how long a time t will it take for M, to strike the ground? Answer A) 1.55 s B) 1.75 s C 1.95 s D) 2.15 s E) 2.35 s 3) M You're driving yourt car through yourExplanation / Answer
here,
M1 = 10 kg
M2 = 10 kg
uk = 0.5
d = 3 m
the accelration of the system , a = net force /( effective mass)
a = ( M2*g - uk*M1*g ) /( M1 + M2)
a = ( 10 * 10 - 0.5 * 10 *10 )/( 10 +10)
a = 2.5 m/s^2
let the time taken be t
d = u*t + 0.5 * a*t^2
3 = 0 + 0.5 * 2.5 * t^2
t = 1.55 s
the time taken is A) 1.55 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.