A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 6.8 kg and radius R = 0.78 m.
ID: 1480709 • Letter: A
Question
A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 6.8 kg and radius R = 0.78 m. A force of F = 48.5 N exerted on the edge of the disk rotates the disk 1/4 of a revolution from equilibrium.
1) What is the torsion constant of this pendulum?
2) What is the minimum torque needed to rotate the pendulum a full revolution from equilibrium?
3) What is the angular frequency of oscillation of this torsion pendulum?
4) Which of the following would change the period of oscillation of this torsion pendulum? (Choose all that apply)
[ ] increasing the mass
[ ] decreasing the initial angular displacement
[ ] replacing the disk with a sphere of equal mass and radius
[ ] hanging the pendulum in an elevator accelerating downward
PLEASE SHOW STEPS
Explanation / Answer
restoring torque = - k theta
48.5 * 0.78 = k * (1/4 *2pi)
k =torsion constant = 24.0833259887 Nm/rad
torque needed for full rotation = 24.0833259887 *2pi =151.32 Nm
angular freq = sqrt(k/I)
I = MOI = (MR^2 / 2 ) =6.8*0.78^2 / 2 = 2.06856
=sqrt(24.0833259887/2.06856)
=3.41211901447 rad/s
[ ] increasing the mass
[ ] replacing the disk with a sphere of equal mass and radius
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.