7. suppose a rod move to the right, so that the area enclosed by the conducting
ID: 1480831 • Letter: 7
Question
7. suppose a rod move to the right, so that the area enclosed by the conducting path increases at rate of 2.0 * 10^2 m/s . find the magnitude and direction of the current of the resistance of the conducting path is 3 ohms and the magnetic field is 0.9 T.
8. two long straight parallel wires 8.00 centimeters apart ( both of them 10 m long as shown). they are carrying the same current of 6.0 A, and opposite directions. find the magnetic field at the middle point between these two wires.
9. a magnetic field of magnitude 0.40 T is directed vertically upward. find the magnetic flux through a flat surface of area 20 cm^2, if the surface is at an angle of 60 degrees with the vertical.
10. suppose a rod moves to the left with a velocity of 10.00 cm/s, and the length of it is 30.00 cm. find the magnitude and direction of the current of the resistance of the past is 0.6 ohms and the magnetic field is a 0.9 T.
Explanation / Answer
7.
dA / dt = rate of increase of area = 200
B = magnetic field = 0.9 T
R = resistance = 3 ohms
induced EMF is given as
E = B (dA / dt ) = 0.9 x 200 = 180 volts
induced current is given as
i = E/R = 180 / 3 = 60 A
direction of current Using right hand rule comes out to be in clockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.