On an old-fashioned rotating piano stool, a woman sits holding a pair of dumbbel
ID: 1481020 • Letter: O
Question
On an old-fashioned rotating piano stool, a woman sits holding a pair of dumbbells at a distance of 0.630 m from the axis of rotation of the stool. She is given an angular velocity of 2.75 rad/s , after which she pulls the dumbbells in until they are only 0.165 m distant from the axis. The woman's moment of inertia about the axis of rotation is 5.00 kgm2 and may be considered constant. Each dumbbell has a mass of 5.20 kg and may be considered a point mass. Neglect friction. A) What is the initial angular momentum of the system? B) What is the initial angular momentum of the system? C) Compute the kinetic energy of the system before the dumbbells are pulled in. D) Compute the kinetic energy of the system after the dumbbells are pulled in.
Explanation / Answer
part A and part B
initial angular momentum of the system L is
L=(Iwoman+Idumbells)
L = Itotal*1
where moment of inertia I=(2)mr2
The woman's moment of inertia Iwoman = 5.0 kg m^2
The woman's moment of inertia Idumbells =(2)mr2 = 2*5.20*r2 = 10.4*0.6302 = 4.12 kgm^2
Itotal = 5.0kg.m2+4.12 kg.m2 = 9.12 kgm^2
L = Itotal*1 = 9.12*2.75 = 25.10 kgm^2/sec
part C
kinetic energy of the system before the dumbbells are pulled
KE1 = 1/2*Itotal*^2 = 0.5*9.12kg.m2 * 2.752
KE1 = 34.38 joule
part D
kinetic energy of the system after the dumbbells are pulled in KE2 = 1/2*Itotal2*22
The woman's moment of inertia Iwoman = 5.0 kg m^2
The woman's moment of inertia Idumbells Id2 = 2*5.2*d2^2 = 10.4*0.165^2 = 0.283 kgm^2
Itotal2 = 5+0.283 = 5.283 kgm^2
L = 25.10 is conserved
2 = L/It2 = 25.10/5.283 = 4.75 rad/sec
KE2 = 1/2*Itotal2*22 = 0.5*5.283 kgm^2 * (4.75 rad/sec)2
KE2 = 59.62JOULES
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.