A machine part has the shape of a solid uniform sphere of mass 210 g and diamete
ID: 1481298 • Letter: A
Question
A machine part has the shape of a solid uniform sphere of mass 210 g and diameter 3.50 cm . It is spinning about a frictionless axle through its center, but at one point on its equator it is scraping against metal, resulting in a friction force of 0.0200 N
at that point.( NEED PART A& B)
PART A: Find its angular acceleration. Let the direction the sphere is spinning be the positive sense of rotation.
ANSWER:
PART B: How long will it take to decrease its rotational speed by 24.0
rad/s ?
ANSWER: t = ___________________ s
Explanation / Answer
Soluution: From the question we have:
A machine part has the shape of a solid uniform sphere of mass 210 g and diameter 3.50 cm
It is spinning about a frictionless axle through its center, but at one point on its equator it is scraping against metal, resulting in a friction force of 0.0200 N
now lets solve
1. Moment of inertia of solid sphere
= (2/5).(0.21).(0.0175^2) kg.m^2 = 2.57 x 10^-5 kg.m^2
Hence, angular acceleration = 0.02 x 0.0175/2.57x10^-5 rad/s^2 = 13.6 rad/s^2
2. Time taken = 28/13.6 s = 2.06 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.