Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cat jumps straight up into the air from a crouching position. The cat’s mass i

ID: 1481418 • Letter: A

Question

A cat jumps straight up into the air from a crouching position. The cat’s mass is 8 kg, and it pushes off the floor with a constant force of 350 N. Initially, its center of mass is at a height of 13 cm, but by the time it loses contact with the floor. The center of mass is at a height of 25 cm. (a) What is the amount of work done by the floor on the cat? (b) What is the change in the cat’s kinetic energy between when it starts the jump and when it loses contact with the floor? (c) How high does the cat jump?

Explanation / Answer

a) Workdone = F*d

= 350*0

= 0 J


b) Net Workdone = F*d - m*g*(h2-h1)

= 350*(0.25 - 0.13) - 8*9.8*(0.25 - 0.13)

= 32.592 J

so, change in the cat’s kinetic energy = 32.592 J

c) H = h + KE/(m*g)

= 0.25 + 32.592/(8*9.8)

= 0.6657 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote