A 4.00 m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool
ID: 1481552 • Letter: A
Question
A 4.00 m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool of radius 0.500 m and mass 1.00 kg. The spool is mounted on a frictionless axle and is initially at rest. The cord is pulled from the spool with a constant acceleration of magnitude 2.90 m/s2. (a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular speed of 7.30 rad/s?
(b) Assuming that there is enough cord on the spool, how long does it take the spool to reach this angular speed?
(c) What length of cord is pulled from the spool when the angular speed is reached?
Explanation / Answer
Moment of Inertia of cyclindrical spool,
I = 0.5*m*r^2
= 0.5*1*(0.5)^2
=0.125 Kg.m^2
w = change in rotational kinetic energy
= 0.5*I*wf^2
= 0.5*(0.125)*(7.3)^2
= 3.331 J
Answer: 3.331 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.