A 24.0-cm-diameter coil consists of 25 turns of circular copper wire 2.3 mm in d
ID: 1481670 • Letter: A
Question
A 24.0-cm-diameter coil consists of 25 turns of circular copper wire 2.3 mm in diameter. A uniform magnetic field, perpendicular to the plane of the coil, changes at a rate of 9.50×10?3 T/s . The resistivity of copper is 1.68×10?8??m.
A 24.0-cm-diameter coil consists of 25 turns of circular copper wire 2.3 mm in diameter. A uniform magnetic field, perpendicular to the plane of the coil, changes at a rate of 9.50x10-3 T/s The resistivity of copper is 1.68×10-8 ·m. Part A Determine the current in the loop Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I-Value Units Submit My Answers Give Up Part B nergy is produced Determine the rate at which thermal energy is produced Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. PValue Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
Part A) By Faraday’s law
e = Nd/dt = NA*dB/dt = Nr^2*dB/dt = 25*3.14*0.12^2*9.5*10^-3 = 0.011 V
I = e/R= 0.011/1.68*10^-8 = 6.55*10^5 A
Part B) P = I*V = 0.011*1.68*10^-8 = 1.85*10^-10 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.