Ceiling Fan - A ceiling fan of radius 0.60 m begins at rest and is then spun up
ID: 1481710 • Letter: C
Question
Ceiling Fan - A ceiling fan of radius 0.60 m begins at rest and is then spun up to a high speed by applying a constant angular accleration of 0.25 rad/s6^2 for 20 s. The fan the revolves at a constant rate after the 20 s mark.
Part A - How long will it take the fan to complete its first full revolution?
Part B - What is the final angular velocity of the fan?
Part C - What are the final velocity and acceleration of a point at the tip of the fan's blades?
Part D - When the fan is revolving at a constant rate (after 20 s), how long will it take to comple a full revolution?
Explanation / Answer
s = ut + 0.5 * at^2
since fan begins from rest so u = 0
s for first revolution = 2 * pi
ao,
2 * pi = 0 + 0.5 * 0.25 * t^2
time it'll take to complete its first revolution = 7.0898 sec
v = u + at
v = 0 + 0.25 * 20
v = 5 rad/sec
final angular velocity of fan = 5 rad/sec
linear velocity = angular velocity * radius
linear velocity = 5 * 0.6
final velocity at the tip of the fan = 3 m/s
acceleration at tip of fan = v^2 / r
acceleration at tip of fan = 3^2 / 0.6
acceleration at tip of fan = 15 m/s^2
speed = distance / time
5 = 2 * pi / time
time = 1.2566 sec
time it'll take to complete one revolution at constant rate = 1.2566 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.