On a cold night the temperatures of the two surfaces of a glass windowpane in a
ID: 1482782 • Letter: O
Question
On a cold night the temperatures of the two surfaces of a glass windowpane in a house are 7.8° C on the outer surface and 8.0° C on the inner surface when the air temperature is 0° C outside and 18.2° C inside. The glass is 3.18 mm thick. (The thermal conductivity for glass is 0.8 W/m-C°.) (a) Find the rate at which heat is conducted through the glass per square meter of window area. Incorrect: Your answer is incorrect. (b) Find the value of the convection coefficients for the heating of the inner surface of the glass and for the cooling of the outer surface. houter =___ W/m2-C° hinner =___ W/m2-C°
Explanation / Answer
A. (dQ/dt)/A = k1*dT/d = 0.8*0.2/0.00348 = 45.977 W/m^2
B. From the ref, dQ/dt = k2*A*dT ==> k2 = (dQ/dt)/(A*dT)
We know
(dQ/dt)/A from answer A
. To solve for k2 we simply need to divide that by dT, which is 18.2 C on the inside and 7.8-0 C on the outside.
Inside: k2 = 45.977/13.8 = 3.332 W/m^2-C
Outside: k2 = 45.977/7.8 = 5.894 W/m^2-C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.